Mieszkania w zabytkowych dzielnicach czy nowe mieszkania, Gdańsk?

Wybór mieszkania jest kwestią bardzo indywidualną. Kupujący mogą mieć różne potrzeby - jedni szukają nowoczesnych lokalizacji, inni marzą o mieszkaniu w starej, zabytkowej kamienicy. Rynek nieruchomości stara się wyjść na przeciw oczekiwaniom zarówno tej pierwszej, jak i drugiej grupy. To, na jaki typ mieszkania się zdecydujemy, nie zależy jednak wyłącznie od preferencji. Decydująca często okazuje się strona finansowa.

Mieszkania w zabytkowych kamienicach, jakkolwiek są przedmiotem marzeń wielu osób, często są niedostępne z racji wysokich cen za metr kwadratowy. Tu, bardziej niż za standard mieszkania, płacimy za prestiż okolicy, w której mieszkanie się znajduje. Widoki z okna kosztują, dlatego w Gdańsku najwięcej zapłacić trzeba nie za nowe mieszkania, Gdańsk najdrożej sprzedaje mieszkania na Starówce, w kamienicach z widokiem na fontannę Neptuna.

Z kolei w Warszawie najwyższe ceny osiąga się w prestiżowej dzielnicy Mokotów, która uznawana jest za symbol bogactwa. Tu ceny osiągają zawrotne sumy, także dlatego, że to właśnie tę dzielnicę upodobało sobie wielu celebrytów. W przypadku warszawskiego Mokotowa, najdroższe są właśnie nowe mieszkania. Rynek wtórny oferuje dużo niższe ceny.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym, a wtórnym, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Nowe mieszkania, Gdańsk są budowane jako kameralne, zamknięte osiedla zazwyczaj na obrzeżach miasta, często w spokojnych dzielnicach. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, gdyż jesteśmy z dala nie tylko od zgiełku ruchliwego centrum, gdzie większość firm ma swoje siedziby, lecz także mamy możliwość być z dala od tłumów turystów, którzy każdego dnia nawiedzają Gdańsk.

Duża liczba turystów, hałas, jaki każdego dnia towarzyszy ich obecności sprawia, że mimo oczywistych walorów, rzadko kto decyduje się na kupno mieszkania w zabytkowych częściach miasta. Wokół nich otwierają się bowiem liczne restauracje i kawiarnie, nawet sklepy spożywcze w takich przypadkach oferują produkty dużo droższe niż te, kupowane na obrzeżach miasta.

Zaletą nowych mieszkań, Gdańsk jest także to, że mieszkanie to od początku możemy urządzać po swojemu. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym, często wiąże się to z koniecznością dokonania najpierw remontu po poprzednich właścicielach. Co więcej, w przypadku mieszkań w zabytkowych kamienicach, często nie mamy możliwości w ogóle dokonywania większych zmian - wymiany okien, drzwi, gdyż zabytek jest chroniony i nie można naruszać jego wyglądu nowoczesnymi zmianami.

Tym, co przemawia za kupowaniem mieszkań na nowoczesnych osiedlach jest także to, że mieszkania takie są bardziej przestronne i funkcjonalne. Nierzadko zastosowane są w nich nowatorskie rozwiązania, podnoszące standard mieszkania. Dla przykładu, w dużej liczbie osiedli zakładane są energooszczędne instalacje, wprowadzanych jest wiele ekologicznych rozwiązań.

Widać tez dużą dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców osiedli. Osiedla są ogrodzone, zamknięte, co utrudnia wchodzenie na ich teren osobom nieupoważnionym. Coraz bardziej powszechny staje się także monitoring. Dodatkowo, mieszkańcom udostępniane są parkingi podziemne, łatwy dostęp do znajdujących się w pobliżu sklepów, aptek, banków, a nawet osiedlowych klubów malucha.

Niemniej istotna jest także estetyka takich nowoczesnych osiedli. Mają one ciekawy wygląd, duży nacisk kładzie się także na zagospodarowanie przestrzeni wokół osiedla. Tworzone są place zabaw, dzięki którym dziecko może bezpiecznie spędzać czas.